26. pastāvēšanas gadā festivāls “Homo Novus” runās skaidri par nenoteiktību dažādos ideju laukosPrieks atkal satikties

Šis gads mūs ir mainījis. Visvienkāršākās lietas, ko citkārt pat nepamanām vai uzskatām par pašsaprotamām, jaunajos apstākļos ir kļuvušas par vērtību – cilvēcisks kontakts, klātbūtne, pieskāriens vai apziņa, ka arī vienatnē dažādos veidos esam saistīti ar citiem. Mēs esam pārliecinājušies, ka ar apstāšanos nekas nebeidzas. Kaut laiks nošķirtībā un izolācijā ir tērējis spēka rezerves, mēs esam ilgi izturējuši katrs atsevišķi un pa visiem kopā. Šajā laikā mūs visvairāk spēcinājusi doma par brīdi, kad atkal varēsim atgriezties dzīvē un satikties. Bet kā tas būs?

No 8. līdz 18. septembrim Rīgā un vairākos Latvijas reģionos atkal norisināsies starptautiskais jaunā teātra festivāls “Homo Novus”. Savā 26. pastāvēšanas gadā vēlamies runāt skaidri par nenoteiktību dažādos ideju laukos – mākslinieciskajā un sociālajā, personīgajā un dalītajā, ekoloģiskajā un bioloģiskajā. Mēs esam apņēmušies veidot programmu vēl ciešākā sasaistē ar skatītāju, ļaujot kopīgi iztēloties tādu nākotni un sabiedrību, kurā mēs viens otru pamanām, novērtējam un kurā dzīvs un klātesošs ir kolektīvais prieks.

Arī jaunās festivāla komandas sastāvā turpināsim starptautiska līmeņa izziņas procesu un īstenosim pārdrošas idejas un riskantas izrādes, līdztekus producējot vietējo mākslinieku darbus un vairojot jaunas formas un idejas Latvijas skatuves mākslā. Šī gada festivālu vēlamies sākt ar sarunu par mīlestību un jaunības kļūdām Kanādas mākslinieku apvienības “Mammalian Diving Reflex” izrādē “Sekss, narkotikas un noziedzība”. Jautājumam par ķermeņa trauslumu un politiskajiem aspektiem pievērsīsies itāļu māksliniece Kjāra Bersani savā izrādē “Vienradžus meklējot”. Bet pārdomās par apkārtējās ainavas neizbēgamo mainību norvēģu māksliniece Ingri Fiksdāla atdzīvinās diorāmas telpisko teātri, izmantojot horeogrāfiju kā īpašu lēcu, caur kuru iespējams mainīt arī mūsu pasaules uztveri.

Festivāls šogad notiks ne tikai Rīgā, bet ar vairākiem projektiem centīsies aptvert arī citus Latvijas reģionus. Skotu mākslinieki Nīls Kalagans un Simone Kenjona šo vasaru pavadīs Cīravā, lai sadarbībā ar vietējo kopienu radītu mākslas jaundarbu un meklētu veidus, kā dažādas sabiedrības kopienas var iesaistīties mākslas procesos ar savām specifiskajām zināšanām un pieredzi.

Kā ierasts, festivāls turpinās sadarboties ar telpu un pilsētu visā tās daudzveidībā, notiks ne tikai teātros un kultūrvietās, bet arī publiskajā ārtelpā, pilsētas ainavā, dabā, vedot skatītāju uz vietām, kurās mēs kolektīvai pieredzei parasti nepulcējamies, un refelktējot par pulcēšanos un kolektīvu pieredzi kā tādu.

Tās ir vērtības un iemaņas, kuras laikmetīgais teātris un starptautiskais festivāls “Homo Novus” vienmēr centies likt priekšplānā, bet šogad vēl vairāk nekā citkārt ir kļuvis skaidrs, ka ar šo apziņu un atsevišķām individuālām pieredzēm vien nepietiek – mums ir jāturpina kopīgi meklēt, aptverot plašāku un daudzveidīgāku sabiedrību, ir jāturpina raudzīties uz priekšu, raisīt nemieru, uzrunāt, atvērt, ievainot, dziedināt, spert soļus nezināmās teritorijās un visiem kopīgi augt.

Mēs vēlamies, lai festivāls kļūst par šo dažādo ideju un vēlmju satikšanos pilsētā un apliecinājumu mūsu kopīgai pieaugšanai. Jo ir lietas, kuras nevar pieredzēt vienatnē, gluži tāpat kā prieku par atkal tikšanos. Tiekamies!

Visa festivāla programma skatītājiem tiks izziņota augusta sākumā, kad arī tiks uzsākta biļešu tirdzniecība.

www.homonovus.lv

 

Foto: Ingri Fiksdālas performance “Diorāma” (Diorama), foto autors Ištvāns Virāgs (Istvan Virag)Atpakaļ