Magic Carpets projekts Cēsu Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem



Šī gada marta sākumā LJTI uzsāka darbu pie starptautiskās platformas “Magic Carpets” trešā gada rezidenču projekta, ko sadarbībā ar radošo komandu – kuratoru Alberto di Gennaro, neformālās izglītības treneri Laumu Žubuli, dejas dramaturģi Lindu Krūmiņu un citiem māksliniekiem no Latvijas un Lielbritānijas –  īstenojam Cēsu Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem (CAIN).  Projekta laikā CAIN jauniešiem organizējam radošās nodarbības un tā rezultātā skatītājiem ceram piedāvāt dokumentāla rakstura izrādi vai performatīvu notikumu šī gada vasarā.

Sākotnēji pirmizrāde tika plānota jūnijā sarunu festivālā “Lampa”, bet šībrīža notikumi Latvijā un pasaulē ietekmē arī projekta raksturu. Šobrīd iepriekš plānotās iknedēļas klātienes nodarbības ar jauniešiem CAIN telpās palēnām pārceļam, adaptējam un organizējam individuālo sesiju veidā ar Skype un Zoom rīku starpniecību tiešsaistē ar cerību, ka drīzumā varēsim ar jauniešiem satikties klātienē un informēt par projekta tālāko gaitu.

Nedaudz iepazīstinot ar projekta radošo komandu:

Alberto di Gennaro ir ieguvis bakalaura grādu mākslās un arhitektūrā, dzīvojis un strādājis Itālijā, Francijā un Vācijā, bet pēdējos sešus gadus dzīvo Cēsīs, mākslinieciski vadot Mākslas Centru MALA un realizējot citus radošus projektus. 2015. un 2016. gadā Alberto uzsāka sadarboties ar CAIN un tā rezultātā tapa divas izrādes “Viss normāli” un “Bez viņām”, režisora Dāvja Kaņepes filma “Bez viņiem” un sadarbībā ar hip-hop mūziķi, bītmeikeru, mūzikas producentu Ansi Kolmani (Dirty Deal Audio) ierakstīts albums “23 karāti”.

“Mākslas ienešana kolonijā sniedz līdzvērtīgu sajūtu kā eksperimets slēgtā laboratorijā, kur mēs veidojam un novērojam mākslīgus apstākļus, lai palīdzētu mums labāk izprast mūsu pašu un apkārtējo dabu. Tas ir tas, kas mani fascinē. Būt tur un vienlaikus vērot sabiedrību caur nelielas indivīdu grupas lēcu. Viņi ir piespiedu kopiena. Šie ir mūsu mākslīgi radītie apstākļi. Turklāt šis ir piektais gads, kopš es pirmo reizi satikos ar šo mikrokopienu un šī iespēja man ir sniegusi labāku izpratni par ilgtermiņa sociālo projektu nozīmi. Šādu projektu mazo un lielo ietekmi, protams, var izmērīt tikai ar laiku”.

Lauma Žubule ir neformālās izglītības trenere un praktiķe ar vairāk nekā 13 gadu pieredzi darbā ar jaunatnes darbiniekiem, pedagogiem un jauniešiem no dažādām vidēm.

“Darbs ar jauniešiem no sociālā riska grupām nu jau vairākus gadus ir kļuvis par sirds darbu. Tas nav tikai stāsts par labā izdarīšanu, palīdzēšanu. Ļoti daudz tas ir par patiesāku sabiedrības realitātes apzināšanos, saiknes veidošanu ar jauniešiem, viņu pieredžu stāstu sadzirdēšanu, iekšēju stiprināšanu un priekšstatu maiņu. Mana pārliecība ir, ka pārmaiņas uz labu var notikt, ja ir sadzirdēšana un starpnozaru sadarbība.  Ir viegli “ielikt kādu kastītē”, vainot, izstumt, pateikt, ka tā jau ir citu atbildība – vecāku, skolu, valsts, sabiedrības utt.. Caur šo projektu centīsimies radīt telpu savstarpējam dialogam, lai ieraudzītu skatu no dažādām pusēm.”

Linda Krūmiņa ir dejas un teātra vērotāja, veidotāja un pāri visam – apbrīnotāja.  Absolvējusi audiovizuālās un skatuves mākslas teorijas apakšprogrammu Latvijas Kultūras akadēmijā un pēcāk teātra mākslas maģistra kursu laikmetīgās dejas apakšprogrammā. Veidojusi un attīstījusi savas prasmes gan teātra, dejas, radio gan arī filmu projektos, piedaloties dejas meistarklasēs kā arī teorētiskajos semināros un darbnīcās par dejas kritiku, analīzi un rakstīšanu. Strādājusi kā dramaturģe, horeogrāfe un arī laikmetīgās dejas kritiķe. Profesionālajās interesēs ietilpst sabiedrības un indivīda attiecības, un cilvēku iespēja satikties caur mākslu, neatkarīgi no žanra un medija.

“Esmu pārliecināta, ka māksla ir lielisks mediators starp cilvēkiem, kas ļauj ielūkoties, iepazīt, sarunāties un jaunatklāt kādu vai kaut ko, kas ir maz pazīstams, svešs vai arī sen jau zināms. Šis projekts, manuprāt, sniedz iespēju satikties un uzsākt jēgpilnas sarunas daudz un dažādiem cilvēkiem un vietām, tajā pašā laikā, esot diezgan personisks. “

Sandra Lapkovska ir ilggadējā LJTI darbiniece un projekta “Magic Carpets” kuratore Latvijā, kuras sirds lieta ir tieši sociāla rakstura projektu un izrāžu veidošana.

“Man personīgi, šis projekts ir par iespēju palīdzēt radīt telpu, kur cilvēki, kas auguši, dzīvojuši, strādājuši dažādās vidēs, varētu atrast laiku un vietu satikties, uzklausīt viens otra stāstu, veidojot sarunu un, iespēju robežās, uzbūvējot izpratnes tiltus.”

Starptautiskā platforma “Magic Carpets” ir starptautisks projekts dažādu disciplīnu jaunu Eiropas mākslinieku mobilitātes un atpazīstamības veicināšanai, kas nodrošina māksliniekiem iespēju piedalīties radošās rezidencēs, kuru laikā viņi sadarbojas ar vietējām kopienām un māksliniekiem, lai radītu sociāli iekļaujošus un atbildīgus mākslas darbus.

“Magic Carpets” platformu un mākslinieču rezidences līdzfinansē ES programma “Radošā Eiropa” un LR Kultūras ministrija.

Publicitātes foto autore Kristīne Auniņa.

  



Atpakaļ