Programma “Trešā auss” Ģentes mākslas centrā “Vooruit”Viens no vadošajiem mākslas centriem Beļģijā Vooruit jau otro gadu aicina vieskuratorus sezonas laikā veidot starpdisciplināras programmas, piedāvājot jaunu, atšķirīgu skatījumu uz laikmetīgā teātra un mākslas procesiem un sarunas veidu ar skatītāju. 2017./2018. gada sezonā Ģentē strādāja Rons Berijs no ASV un Silvija Botiroli no Itālijas, bet 2018./2019. gada sezonā – Gundega Laiviņa no Latvijas un Barbara Rasa no Beļģijas sadarbībā ar smagā metāla apvienību Amenra.

Vooruit jaunās sezonas atklāšanas nedēļā no 23. līdz 29. septembrim teātra kuratore, producente un Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa piedāvā programmu “Trešā auss”, kas provocē ar klusumu un aicina ieklausīties. Par programmu “Trešā auss” viņa raksta: “Vizuālās kultūras pārpludinātajā pasaulē mūsu redzes saikne ar pārējām maņām pamazām sairst. Tas, ko mēs redzam, vairs neietekmē to, ko jūtam vai domājam. Visaptverošā un nepārtrauktā trokšņa rezultātā arī mūsu dzirde zaudē asumu, bet mēs paši – spēju klausīties. Nedēļā, kad teātra nams Vooruit atver durvis jaunajai sezonai, es aicinu apstāties un praktizēt klausīšanos, jo tā noderēs gan teātrī, gan reālajā pasaulē. Uzkavēties telpā, ko rada skaņa, vārdi un stāsti, sajust to fizikalitāti. Pieredzēt brīdi, kad maņa dzirdēt kļūst par prasmi klausīties.”

Programmas centrā ir divi mākslas darbi savstarpējā mijiedarbē – cilvēku radītu vārdu un nozīmju dialogs ar skaņu, ko izelpo okeāns. Sešu stundu ilgā leģendārās britu kompānijas Forced Entertainment izrāde “Un tūkstošajā naktī…” ir valodas un vārdu svinēšana, kas pēta stāstnieka, stāsta un klausītāja attiecības un atklāj teātra īsto dabu. Izrādes laikā pasaule tiek uzbūvēta un sagrauta neskaitāmas reizes, līdzīgu iespaidu rada arī  latviešu mākslinieka Voldemāra Johansona kinematogrāfiskā skaņas instalācija “Slāpes”. Šis monumentālais okeāna vētras piemineklis aicina uzkavēties ainavā, ko veido nerimstoša ūdens masu kustība, vējš, lietus un troksnis, vērot un ieklausīties stihijā no attāluma, kas nebūtu iespējams dabiskajā vidē, kad apbrīns mijas ar šausmām. Abi darbi notiks paralēli divās galvenajās Vooruit zālēs un skatītāji tiks aicināti tos pieredzēt viena vakara laikā.

Vēl programmā iekļauta somu mākslinieka Hansa Rozenstrēma skaņas instalācija “Mikado”, kurā skatītājs  kļūst par galveno varoni un, ieklausoties tekstā un ielūkojoties spogulī, piedzīvo personīgu transformāciju, un latviešu mākslinieces Kates Krolles jaundarbs “Pie tekošiem ūdeņiem”, kas ir veidots Vooruit bēniņu telpai un pēta gaidas, pacietību un gaidīšanas mākslu.

Informācija: www.vooruit.be

Rozenstrēma instalāciju “Mikado” šobrīd var aplūkot arī mūsu skatītāji Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles izstādē “Zuzeum”. Pirmo reizi tas viesojās Rīgā Starptautiskajā Jaunā teātra festivālā “Homo Novus” 2011. gadā, kad tika izrādīts Kaņepes Kultūras centrā.

 Atpakaļ