Magic Carpets mākslinieku rezidences Latvijā un RumānijāNo šī gada maija līdz augustam LJTI sadarbībā ar starptautiskās platformas Magic Carpets” partneriem īsteno mākslinieku rezidences Latvijā un Rumānija. Pirmo rezidenci no 16. līdz 28. maijam Rīgā un 19. līdz 29. jūnijam Cēsīs aizsāks rumāņu māksliniece Odeta Katana, kura kopā ar režisori Paulu Pļavnieci, dramaturgiem Justīni Kļavu un Evartu Melnalksni, scenogrāfi Mariju Rozīti – Vītolu, komponistu Jēkabu Nīmani, teātra trupu “KVADRIFRONS” un vēl pieciem aktieriem piedalīsies ‘gandrīz dokumentālas’ izrādes “Vecmāmiņu valsts” veidošanā.

Odeta ir Berlīnē rezidējoša dokumentālā fotogrāfe, kura īsteno sociāla rakstura projektus, to centrā liekot cilvēku. Savos foto stāstos viņa ir atspoguļojusi gan rumāņu migrāciju uz Eiropas valstīm, gan cilvēkus ar invaliditāti Rumānijas institūcijās, gan Berlīnes romu kopienu un citus sociālus fenomenus. Odetai ir akadēmiskais grāds mākslas vēsturē, kultūras un sociālajā antropoloģijā, savukārt dokumentālās fotogrāfes grādu viņa ieguva Velsas Universitātē Ņūportā, Lielbritānijā. Rezidences laikā Latvijā Odeta veidos dokumentālu fotogrāfiju stāstu un kopā ar latviešu mākslinieku komandu reflektēs par Latvijas un Rietumeiropas sabiedrības novecošanos, šo tēmu apskatot ne tikai sociālpolitiskā, bet galvenokārt – personiskā un intīmā kontekstā, intervējot un sarunājoties ar projektā iesaistītajām vecmāmiņām. Rezidences rezultātu kā daļu no izrādes varēs apskatīt 29. jūnijā sarunu festivālā “Lampa” Cēsīs.

Rezidencē Rumānijas mazpilsētā Slonā, ko rīko “Magic Carpets” partneri Meta Cultural Foundation”, no 10. jūlija līdz 7. augustam strādās latviešu māksliniece Marta Elīna Martinsone. Marta ir teātra un kino režisore, kura aizraujas ar rakstīšanu. Viņa ir iestudējusi izrādes Dirty Deal teatro un Ģertrūdes ielas teātrī, vairākus gadus darbojusies kā režisora asistente Jaunajā Rīgas teātrī. Martas diplomdarba filma “Viesturs Kairišs iznāk no meža” 2018. gadā saņēma balvu “Lielais Kristaps” kā labākā studentu filma, viņa ir strādājusi pie filmu “Blakus” un “1906” scenārijiem. Rezidences laikā kopā ar vietējo kopienu Marta pievērsīsies Senās Romas pilsoņu konfliktu pētīšanai, meklējot paralēles ar mūsdienām un mēģinot atdzīvināt antīko debašu kultūru.

Trešā rezidence norisināsies augustā Rīgā un tās rezultātu varēs piedzīvot šī gada festivālā “Homo Novus”, kas notiks no 2019. gada 5. – 13. septembrim.

Starptautiskā platforma Magic Carpets, kurā ir apvienojušās 13 organizācijas no Kauņas, Berlīnes, Folkstounas, Romas, Prāgas, Bukarestes, Limerikas, Tbilisi, Porto, Zagrebas, Novisadas, Insbrukas un Rīgas, veicina jauno teātra un vizuālo mākslinieku mobilitāti un atpazīstamību Eiropā,  nodrošinot radošo rezidenču iespējas. Rezidenču laikā mākslinieki strādā kopā ar vietējām kopienām un māksliniekiem, lai radītu sociāli iekļaujošus un atbildīgus dažādu disciplīnu mākslas darbus, kuru fokusā ir jautājumi par globālo nomadismu, pārvietošanos un sastapšanos ar citādo.

Magic Carpets platformu un mākslinieču rezidences līdzfinansē ES programma “Radošā Eiropa”.

Vairāk informācijas par 2018.gadā realizētajām rezidencēm un māksliniekiem: Magic Carpets rezidences

 

 Atpakaļ