Kurš teica, ka tā?! Dislokācija un atsvešināšanās kā mākslas ieročiMēs turpinām pagājušogad aizsākto lekciju ciklu “Theatre Expanded”, kas iepazīstina ar laikmetīgā teātra kuratoriem, dramaturgiem un pētniekiem un viņu idejām.

Otrdien, 2. maijā plkst. 19.00 Kaņepes Kultūras centrā Skolas ielā 15 aicinām uz serbu dramaturģes un kuratores, ilggadējās Prāgas Scenogrāfijas kvadriennāles direktores Sodjas Zupancas Lotkeres atvērto lekciju – dzīvo eseju “Kurš teica, ka tā?! Dislokācija un atsvešināšanās kā mākslas ieroči”. Angļu valodā, ieeja – bez maksas.

Teātris vienmēr ir bijusi vieta, kur, atrodoties samērā drošā situācijā, atklāt jaunu skata punktu. Laikmetīgais teātris lieto šo mākslas potenciālu pilnā mērā, tas neapstiprina esošo kārtību, bet ar katru izrādi liek ieraudzīt pasauli no jauna. Pateicoties tā performativitātes stratēģijām (jauna patiesība, kas rodas izrādes un skatītāju starpā), trešās telpas meklējumiem (sociālo konstrukciju un bināro dalījumu apšaubīšana) vai dislokācijas praksēm (skats no malas, atrodoties ārpus konteksta) laikmetīgais teātris ir kļuvis par būtisku instrumentu kritiskās domāšanas veicināšanā, jaunu iespēju un potenciāla radīšanā, kas ļauj skatīties uz lietām bez skaidra un galīga secinājuma.

Sodjas Lotkeres atvērtā lekcija ir kā dzīva eseja, kurā dramaturģe dalīsies pārdomās, problēmās un praksēs, kas saistītas ar šo tēmu un atrodas viņas uzmanības lokā šobrīd.

Sodja Zupanca Lotkere vada starptautisku kolektīvā, objektu un īpašai vietai radīta teātra kursu Prāgas Teātra mākslas akadēmijas (DAMU) maģistrantūrā. Viņa ir dramaturģe neatkarīgos teātra, dejas un publiskās telpas projektos (kopā ar Kristinu Maldonado, Farm in the Cave, Loti ven den Bergu, TAAT, Voiteku Zemilski). No 2008. līdz 2015. gadam viņa bija Prāgas Scenogrāfijas kvadriennāles mākslinieciskā direktore. Sodja ir lasījusi lekcijas Kolumbijas universitātē, Jeila Teātra skolā, Karaliskajā Drāmas un runas skolā Londonā. Kopš 2014. gada viņa ir Teātra un scenogrāfijas žurnāla un Performances izpētes žurnāla redkolēģijā izdevniecībā Routledge.

Lekcija ir daļa no programmas “Theatre Expanded”, ko Latvijas Jaunā teātra institūts rīko sadarbībā ar Igaunijas teātra centru „Vaba Lava”. Atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansētā Centrālā Baltijas jūras reģiona programma, Vides un reģionālās attīstības ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds.Atpakaļ