Ārējais klimats / iekšējais laiksProjekts “Ārējais klimats / iekšējais laiks” ir sērija ar jauno latviešu horeogrāfu īsformāta darbiem. Tie ir mākslinieki, kas 2018. gadā absolvēja Latvijas Kultūras akadēmiju un paši sevi labprāt sauc par laikmetīgās dejas piekto paaudzi. Viņu ienākšana dejā notiek laikā, kuru grūti nosaukt par stabilu, un viņi šķiet vienlīdz jūtīgi pret to, kas personīgi svarīgs un kā viņu dzīves ietekmē apkārtējais fons.

Kāds ir šīs paaudzes redzējums par savu vietu pasaulē? Mēs uzaicinājām vairākus jaunos autorus domāt par to, kas viņus satrauc, kā pietrūkst vai ir par daudz viņu dzīvēs, un realizēt savas radošās idejas kompaktā 20 minūšu formātā.

Pirmajā reizē iepazīstinām ar trīs jaunām horeogrāfēm – Alisi Madaru Bokalderi, Līgu Ūbeli un Lauru Kušķi – un trīs jauniem solo darbiem. Izrādes ir tapušas ar vienkāršiem tehniskiem palīglīdzekļiem, uzmanības centrā liekot ideju un tikšanos ar skatītāju. Radošā procesa laikā ar horeogrāfēm strādāja režisore un dramaturģe Anni Kleina (Helsinki).

Ārējais klimats / iekšējais laiks
Pirmizrādes 2019. gada 13. un 14. janvārī 19.00
Nākamā izrāde 2. martā 19.00
Dirty Deal Teatro Talsu ielā 1

“Es varu tikai stāvēt”
Ideja, horeogrāfija un izpildījums: Alise Madara Bokaldere
Alise pēta pārslodzes stāvokļus, kad bezspēks tikko ļauj noturēties kājās, klusums šķiet labākā aizsardzība pret informācijas plūdiem un tukšums patīkami veldzē. Šādos brīžos mēs vislabprātāk noslēpjamies un kļūstam neredzami, bet ja nu mēs paliktu un nevairītos no sava trausluma?

“Absurda varone”
Ideja un horeogrāfija: Līga Ūbele
Deja: Dana Zvonarjova
Mēs mēdzam bezjēdzīgi sarežģīt lietas un pēc tam atviegloti uzelpot, kad esam tās atrisinājuši. Taču tas viss varētu nebūt un mēs būtu ietaupījuši laiku un pūles. Vai varbūt jēga tieši ir tajā, ka pūlamies?

“Ārpus koncerta”
Ideja, horeogrāfija un izpildījums: Laura Kušķe
Atrašanās ārpus, neiederēšanās ir gan pašas izvēlēts, gan apstākļu noteikts stāvoklis un tas var sniegt tiklab mieru, kā diskomfortu. Saziņa ar ārpasauli ir mūžīga problēma. Ko runāt, kā runāt? Laura mēģina būvēt tiltu uz savstarpēju sapratni, liekot lietā vārdus, taču vai arī valoda nav tikai izdomājums un vienošanās starp tiem, kas viens otru jau tāpat saprot? Atliek vai nu iemācīties valodu, kurā sazinās pārējie, vai samierināties ar plaisu starp sevi un citiem.

Biļetes 12 eiro un 9 eiro (studentiem, skolēniem, pensionāriem, cilvēkiem ar invaliditāti) “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv un teātrī pirms izrādēm.
Dejas un teātra nozares profesionāļiem un studentiem – 7 eiro, pērkot Latvijas Jaunā teātra institūtā. Rezervācijas pa epastu laura@theatre.lv vai zvanot 67228477.

Rīko Latvijas Jaunā teātra institūts sadarbībā ar Dirty Deal Teatro.
Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejs.

Foto: Andrejs StrokinsAtpakaļ