Frī Laisenas lekcija “Apskaut nenotveramo”2016. gada 5. februārī plkst. 18.00 Zirgu pastā Dzirnavu ielā 46 notika Frī Laisenas atvērtā lekcija “Apskaut nenotveramo”, kuru apmeklēja vairāk nekā 100 klausītāju. Lekcija bija iekļauta projekta “Theatre Expanded” programmā, ko atbalsta Eiropas Reģionālās attīstības fonda Centrālā Baltijas jūras reģiona programma.

Frī Laisena ir leģendāra personība laikmetīgā teātra pasaulē, vairāku nozīmīgu starptautisku teātra festivālu kuratore un mākslinieciskā vadītāja, daudzu jomas profesionāļu padomdevēja un iedvesmas avots.

Lekcijā “Apskaut nenotveramo jeb par vajadzību pēc nenoderīgā” Frī Laisena runāja par mākslu, kas nav greznība, bet ir absolūta nepieciešamība, par mākslas uzdevumu būt nevis patīkamai un vienkāršai, bet sarežģītai un nekomfortablai. Kuratore, kas ir strādājusi teju visos kontinentos, bet īpaši labi pazīst Āzijas un Tuvo Austrumu laikmetīgās mākslas procesus, runāja par pasauli, kuras centrs vairs nav Eiropa un par mākslinieku attiecībām ar sabiedrību un politisko eliti Eiropā un citur pasaulē.

1980. gadā Frī Laisena (Frie Leysen) nodibināja teātra centru deSingel Antverpenē un desmit gadu laikā tas kļuva par starptautiski pazīstamu teātri ar unikālu programmu. 1994. gadā viņa aizsāka festivālu Kunstenfestivaldesarts, kurš līdz pat šai dienai ir viens no progresīvākajiem, būtiskākajiem un ietekmīgākajiem teātra festivāliem Eiropā un pasaulē. Pēc vairāk nekā 10 gadiem festivāla vadībā Frī nodeva to jaunajai paaudzei, bet pati devās uz Tuvajiem Austrumiem, lai organizētu starpdisciplināru festivālu Meeting Points deviņās arābu pilsētās. 2010. gadā viņu uzaicināja par lielākā starptautiskā Vācijas festivāla Theater der Welt kuratori, bet 2012. gadā Frī veidoja Berlīnes festivāla (Berliner Festspiele) teātra sadaļu. 2014. un 2015. gadā viņa bija Vīnes festivāla teātra programmas kuratore, kuru pameta, publiski atzīstot nespēju tolerēt lielākā budžeta daļas tērēšanu administrācijas algām, nevis māksliniekiem un viņu projektiem. 2003. gadā Frī Laisenai piešķīra Flāmu kopienas balvu par ieguldījumu kultūras attīstībā, 2007. gadā viņa kļuva par Briseles Brīvās universitātes goda doktori, bet 2015. gadā no Nīderlandes karaļa rokām saņēma prestižo Erasmus balvu.Atpakaļ